Lavabo Tıkanması ve Açma Yöntemleri

Lavabo Tıkanması ve Açma Yöntemleri

LAVABO TIKANIKLIĞI

    Evlerimiz, işyerlerimiz, fabrika veya ofislerimizin alt yapı ve tesisatları, dış cephe malzemleri zaman içerisinde yıpranmaya başlar. Yerleşim birimlerinin dış cephe yıpranmaları gözle görülebildiğinden onarım ve tadilatı mümkündür. Fakat sürekli kullandığımız ve kullanmak zorunda olduğumuz alt yapı yıpranmaları tesisatçılar tarafından kontrol edilmediği zamanlarda fark edilemez ve tadilatı için erken müdehale şansı olmayabilir.

  Erken onarımı yapılamayan alt yapı tesisatı sorunlarından olan lavabo tıkanıklıkları taşma yapabilir kimi zaman su baskınlarına kadar sebebiyet verebilir. Tıkanıklığın geldiği bu aşama oldukça zahmetli ve maliyetli bir hal almaktadır.

Lavabolar Neden Tıkanır?

  • Giderlerden kaçan küçük sabun parçaları, deterjan atıkları borulara tutunarak sertleşir ve zaman içerisinde giderleri daraltır.
  • Yiyecek artıkları ve yağlarda aktıktan sonra donarak mutfak gideri borularında tıkanmaya neden olur.
  • Sularda ki kireçlenme ise borularda tabaka oluşturur.

   Biriken, yapışan ve sertleşen bu cisimler önceleri su ile gittiğini sandığımız katı atıklardır. Dirsekte birikerek boruda daraltma meydana getirir. Zaman içerisinde diğer atıklarda tutunur ve gider sıvı geçiremeyecek kadar kapanmış olur. Lavabo tıkanıklığının görülebilen ilk sinyali evye de biriken sulardır. Bu sinyal ile hemen harekete geçilmeli ve boru içi temizlenmelidir. Evde yapılabilecek çözüm odaklı müdehaleler (tel, pompa vb.) pimaşlara zarar verebilir.

Lavaboların Tıkanmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Lavabo tıkanıklığı kurulumu sırasında usta kaynaklı hatadan dolayı tıkanmıyorsa sizlerde sorun yaşamadan önce önlemini alabilirsiniz.

  • Mutfak, banyo, duş giderlerin de süzgeç kullanmak katı cisimlerin pimaşlara gidişini ve o bölgede tıkanıklık oluşturmasını büyük oranda engelleyecektir.
  • Yağlı bulaşık sonrası yağların ve detarjan kalıntılarının borularda donup katılaşmaması için belirli aralıklarla sıcak su dökebilirsiniz.
  • Sirke, karbonat, tuz karşımı ile doğal lavabo açıcı kürü yapabilirsiniz. Bu kürü tıkanıklık oluşmadan önce yapmanız verim almanıza katkı sağlayabilir.
  • Eğer sorun gider borusunda verilen hatalı eğim, kireç veya tümünün birleşerek tıkanıklığa sebebiyet verdiği bir durum varsa firmamızı arayarak 15 ila 20 dakika içerisinde kesin çözüme kavuşabilirsiniz.

Lavabo Onarımı Kime Yaptırılmalıdır?

   Lavabolarımız gün içerisinde en fazla kullandığımız ve dolayısıyla en çok ihtiyacımız olan bölgelerdendir. Bu bölgelerin bir saatlik bile olsa kullanım dışı olması evde ki tüm sistemin bozulması anlamına gelir. Lavabo tıkanıklığı sorunu kullanımınızın aksamadan hızlı ve pratik olarak çözülmesi ise ancak kurumsal firmalar tarafından yapılmasıyla mümkün olacaktır.

Kurumsal firmaların robotlarla sunacağı pimaş açma işlemi, fayans ve borularda kırma yapmayacağından hızlı ve temiz teslimat hizmeti sunacaktır.

Bu yazı toplam 598 kez görüntülendi.

Hizmetlerimizden yararlanmak ve detaylı bilgi almak için bizi arayın!

0532 664 38 46