Su Borularının Donması ve Çözüm Yolları

Su Borularının Donması ve Çözüm Yolları

Su Borularının Donması ve Çözüm Yolları

Gelişen teknoloji ile birlikte tesisat sisteminde kullanılan galvaniz borularının yerini PPRC borular almıştır. Çok dayanıklı olan bu boruların da bazı kusurları bulunmaktadır. Bu kusurların birisi belli bir derecenin altında suyu sıvı halde tutamamaları ve suyun donmasıdır. Hava sıcaklığının uygun olduğu durumlarda, donma söz konusu değildir. Evdeki soğuk su tesisatında, ısıtma sistemlerinde uzun süre kalan su donabilir. Bu durumun gerçekleşmesi için binanın belli bir sıcaklık değerinin altında olması gerekmektedir. +4 derecenin altındaki ısıda tesisat boruları donmaya başlar. Donma özellikle plastik borularda meydana gelir. Suyun donması sonucu genleşme meydana gelir. Genleşen su, yüksek basınç yaratır ve içinde bulunduğu boruya baskı yapar. Bu baskı sonucunda borularda patlamalar, çatlamalar meydana gelir.

Plastik su borularının bu tür durumlara gelmemesi için önlem alınması gerekmektedir. Plastik su borularını korumak için tedbirler önceden alınmalıdır.

Oturduğumuz binada ısı yalıtımı varsa su borularının donması için bir sebep yoktur. Binalardaki ısı yalıtımı, boruların donmasını önlemek için bir tedbirdir.

Plastik boruların yapısında donmayı önleyici maddeler bulunsa da, bu maddeler tesisat borularını bir yere kadar korur. Dış ortamdaki borular cam yünü ile sarılarak ısı yalıtımı yapılır. Sıfır derecede durgun su donar. Isı yalıtım yapılmamış su boruları donar ve patlar. Bina içindeki tesisat borularına yapılacak müdahale suyu vanadan kesmektir.

Donan Su Borusunu Açma Yolları

Tuz, buzlanmayı ortadan kaldıran çok iyi bir çözücüdür. Donan suyu açma yollarından birisi, muslukları söküp sisteme tuz vermektir.

Diğer bir yöntem ise buharla donmayı açmaya çalışmaktır. Genelde su saatleri ve vanaların olduğu yerlere uygulanabilir. Bina içindeki su saatlerinin bağlı olduğu borular ısıtılarak, biraz da olsa donun çözülmesi sağlanabilir.

Bazı kimyasal çözeltilerde donmuş su borularını açmak için kullanılır. Bu kimyasal maddeleri uzman bir tesisat firmasının uygulaması gerekmektedir. Tesisat firmalarının bu kimyasal çözeltileri güvenli kullanmak için cihazları vardır. Bu kimyasallar ve cihazlarla donmuş borular en kısa zamanda açılır. Açılan boruların tekrar donmaması için önlemler alınır. Tesisat firmanızın özel kimyasallarla alacağı bu önlemlerle bahar aylarına kadar tesisat borularında donma yaşanmaz. Bu tip donma sorunları ile Setaş Tesisat firmamızı arayıp bilgi ve yardım alabilirsiniz.


Bu yazı toplam 6224 kez görüntülendi.

Hizmetlerimizden yararlanmak ve detaylı bilgi almak için bizi arayın!

0532 664 38 46